RADYO ARABESK TÜRK FORUM ALEM BİZİ DİNLİYOR ARABESK DAMAR
www.radyoarabeskturk.com
RADYO ARABESK TÜRK FORUM ALEM BİZİ DİNLİYOR ARABESK DAMAR

RADYO ARABESK TÜRK
 
AnasayfaSSSAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Radyo Arabesk TÜRK www.radyoarabeskturk.com

SİTENE HTML KODLAR EKLE
Paylaş | 
 

  PowerPointe Flash Ekleme

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
prens
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Uyari Seviyesi : uyari yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 381
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Aktiflik Puanı</b> Aktiflik Puanı : 4134
<b>Kayıt Tarihi</b> Kayıt Tarihi : 04/10/10

Kullanıcı Aktifligi
Basari :
1/1  (1/1)
Seviye:
1/1  (1/1)
Güçlülük:
1/1  (1/1)

MesajKonu: PowerPointe Flash Ekleme   Salı Ekim 05 2010, 14:18

Flash 'ın Powerpoint İçinde Kullanılması için Gerekenler

Flash filmlerinin Powerpoint sunularının içine yerleştirilmesinde bilgisayarımızda bulunan Shockwave Flash ActiveX bileşeni ile gerçekleştirilmektedir. Bunun için bu ActiveX bileşenin bilgisayarımızda bulunması gerekmektedir. Artık Flash Player tüm dünyada bir çok makine de bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi Shockwave Flash ActiveX bileşeni Windows 98'den beri Internet 4.0 la birlikte Microsoft tarafından sunulmaktadır . Ama gene de bu ActiveX bileşenin nerde olduğunu merak ediyorsanız şimdi buna bir bakalım.

Makinenize kurulan Shockwave Flash ActiveX bileşeni işletim sisteminize göre "Windows" veya "WINNT" klasörü altında bulunan "Downloaded Program Files" klasörü içinde bulunmaktadır. Bu klasöre bakıldığı zaman aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşırsınız. Tabi ki bu görünüm makineden makineye yüklü olan ve kullanılan ActiveX bileşenlerine göre değişiklik göstermektedir.

Şimdiye kadar Flash'ı Powerpoint sunularımızın içinde kullanmamız için gereken bazı ayarlamaları kontrol ettik ve eksik olanları gidermeye çalıştık. Şimdi ise Flash'ın Powerpoint içine nasıl yerleştirileceği hakkında bilgi vermek istiyorum.

Flash 'ın Powerpoint içine yerleştirilmesi :

Şimdi bilgisayarımızda yüklü olduğunu varsaydığım Powerpoint uygulamasını başlatalım. Uygulama başladığı zaman yukarıdaki menüden View>Toolbars>Control Toolbox 'ı seçelim. Bu seçeneğin seçilmesi ile karşımıza aşağıdaki gibi bir kontrol paneli çıkacaktır.

Eğer bu klasör altında bu bileşeni göremiyorsanız makinenize Shockwave Flash ActiveX bileşeni en kolay yükleme yolu "Internet Explorer" ile Macromedia'nın web sitesinden bilgisayarınıza kurmaktır. Burada dikkat ettiyseniz sizden bunu sayfanın ziyaretini "Internet Explorer" ile yapmanızı tavsiye ettim. Bunun sebebi "Netscape" 'de bu kurulum işlemi başarılı olmaktadır ve daha sonra filmlerin izlenmesi mümkündür. Netscape "Plugin" mantığı ile çalışmaktadır. Fakat Plugin ve ActiveX bileşenin arasında fark bulunmaktadır. Flash'ın Powerpoint ile çalışabilmesi için yüklemenin "Internet Explorer" ile yapılması gerekmektedir.

Bu kontrol panelin altında çekiç şeklinde bir ikon göreceksiniz. Bu ikon bizim Flash'ı Powerpoint içine yerleştirmemizde kullanacağımız özelliktir. Bu ikon'a tıklanması ile karşımıza yukarıdaki gibi bir menü çıkacaktır. Bu ikon'a tıklanması ile makinemiz de kullanıma hazır olan kontrolleri görmekteyiz. Bu menünden "Shockwave Flash Object" 'ı seçiyoruz. Bu noktada şu hususa dikkat etmemiz gerekmektedir. Makinemiz de "Flash" veya "Shockwave" adı altında başka modüllerde bulunabilir. Ancak Flash'ın Powerpoint içine yerleştirilmesi için bu menüden "Shockwave Flash Object" seçilmelidir.

Bu işlemden sonra fare imlecimiz alan seçebileceğimiz bir hale gelecektir. Şimdi Flash filmimizi yerleştirmek istediğimiz alanı faremiz ile ekrana çiziyoruz. Bu seçim dilediğinize göre isterseniz tam ekran yada aynı işlemleri tekrarlayarak küçük küçük filmlerden oluşabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta yerleştirdiğimiz bu Flash filmimiz ekran en üst katmanda yer alacaktır. Yani bunun anlamı Flash filmimizin üstüne resim veya yazı yerleştirmemiz mümkün olmayacaktır. Film alanının üstüne gelip sağ tıklama ile özellikleri seçelim.

Bu menünün en üstende "custom" adında bir satır bulunmaktadır. Bu satırı seçip daha sonra yan sütunda bulunan "..." ikonuna tıklıyoruz. Lütfen görünüm için yukarıya bakınız.

Flash Shochwave ActiveX bileşenini kullandığımız için karşımıza çıkan bu menü bize çok tanıdık gelecektir. Burada filmimizin bulunduğu konumu "Movie URL" kutusunun içine yazıyoruz ve filmimiz için gerekli parametre ayarlarını yapıyoruz. Bu noktada dikkat etmemiz gereken nokta her zaman için "Embed Movie" kutusunun seçili olmasıdır. Bu sayede sunumumuz nereye taşınırsa taşınsın Flash filmimiz Powerpoint sunusu içine paketlenmiş bir şekilde olacak ve aynı anda *.ppt ve *.swf uzantılı dosyalarda uğraşmak yerine tek bir dosyada her şeyi toplayabileceğiz. Lütfen görünüm için aşağıya bakınız.

Artık Powerpoint sunumuzun içine Flash filmimizi başarı ile yerleştirmiş bulunmaktayız. Sunumuzu kaydedip , ön izlemesi yapalım. Gördüğünüz gibi Flash filmimiz yerleştirdiğimiz yerde sununun içinde yer almaktadır.

Karşılaşılaşılacak Problem ve Sorular

Kırmızı X

Yukarıda anlatılan işlemler sonrasında çeşitli nedenlerden dolayı sunumuza yerleştirdiğimiz Flash filmimizin yerinde kırmızı bir "X" çıkabilmektedir. Bunun anlamı bir şeylerin ters gittiği veya bir noktada yanlış yaptığımızdır. Şimdi bunların sebeplerini inceleyelim.

Öncelikle makinemiz de bulunan Shockwave Flash ActiveX bileşeninin versiyonu bakmamız gerekmektedir. Bu işlemi , işletim sistemimize göre "Windows" veya "WINNT" klasörü altında "Downloaded Program Files" klasörünün altında bulunan Shockwave Flash Object dosyasına sağ tıklayıp özellikleri seçerek öğrenebilmekteyiz. Karşımıza çıkan menüde "version" sekmesine tıklayarak makinemizde yüklü olan Flash bileşenin sürümüne bakabilmekteyiz. Eğer örneğin makineniz de flash 4.0 bileşeni varsa ve siz Powerpoint sununuza Flash 5.0 ile yapılmış bir film eklemek istiyorsanız , sunu içinde kırmızı bir X yer alacaktır.

Tahmin edebileceğiniz gibi her makine da yüklü olan Flash ActiveX bileşenin versiyonu farklı olabilmektedir. Bunun anlamı kendi makinenizde çalışabilecek bir Powerpoint sunusunun , başka makinelerde çalışmayabilmesi anlamına gelmektedir. Bu noktada size tavsiyem eğer size göre özellikleri ve kullanımı açısından yeterli ise , filmi Flash içinden yayımlarken Flash 4.0 oynatıcısı için yayımlamanızdır.

Farklı bir durum ise , Flash filminin ve Powerpoint sunumlarının relatif konumlarıdır. Eğer sunuyu yayımlarken "Embed Movie" kutusunu işaretlemediyseniz ve dosyaların yeri taşınma sırasında değişmiş ise yine karşımıza o sevmediğimiz kırmızı X çıkacaktır.

Flash Filminiz Sürekli Oynatılması

Powerpoint sunularında sayfalar arasında dolaşırken Flash filmimiz bazı nedenlerden dolayı durabilmektedir. Ancak biz filmimizin sürekli olarak oynaması istemekteyiz. Örneğin sunu üzerinde yer alacak bir "banner" gibi. Bu aşamada bize Visual Basic yardımcı olmaktadır. Bu işlem Visal Basic bilmemize gerek yoktur. Yapacağız tek şey bir satır kod eklemek olacaktır. Şimdi bunu nasıl yapacağımıza bakalım.

Öncelikle sunumuzun içinde bulunan Flash filmimizi seçelim ve "Control Toolbox" kontrol panelinden sağ üst kösede bulunan "kağıt üzerindeki büyüteç" ikonuna tıklayalım. Bu menüye nereden ulaşabileceğinizi unutsaydınız lütfen makaleyi tekrar okuyunuz.

Bu ikona tıklaması ile karşımıza aşağıdaki gibi bir kod penceresi çıkacaktır. Burada yukarıda yer alan açılır menüler de standart olarak "ShockwaveFlash1" ve "OnReadyStateChange" yer almalıdır. Eğer yukarıdaki açılır menülerde bunlar yer almıyorsa lütfen menülerin için bunları seçiniz.

Seçim işlemini tamamladıktan sonra kod editörü kısmında yer alan iki kod satırının arası aşağıdaki kodu yazmamız gerekmektedir.

swf.playing=true

Artık sununuzda sürekli oynayan bir Flash filmine sahipsiniz.


not:alıntıdır...

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
PowerPointe Flash Ekleme
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
RADYO ARABESK TÜRK FORUM ALEM BİZİ DİNLİYOR ARABESK DAMAR :: BİLGİSAYAR & YAZILIM DONANIM YAMALAR :: PROGRAM GORSEL & YAZILI ANLATIMLAR-
Buraya geçin: