RADYO ARABESK TÜRK FORUM ALEM BİZİ DİNLİYOR ARABESK DAMAR
www.radyoarabeskturk.com
www.radyoarabeskturk.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RADYO ARABESK TÜRK

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Radyo Arabesk TÜRK www.radyoarabeskturk.com

SİTENE HTML KODLAR EKLE

Intel Core i7 (Bloomfield)

YazarMesaj
Blade
ADMİN
ADMİN

Uyari Seviyesi : uyari yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 3630
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1007
<b>Aktiflik Puanı</b> Aktiflik Puanı : 111662
<b>Kayıt Tarihi</b> Kayıt Tarihi : 23/06/10
<b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek

Kullanıcı Aktifligi
Basari :
Intel Core i7 (Bloomfield) Imgleft3/3Intel Core i7 (Bloomfield) Emptybarbleue  (3/3)
Seviye:
Intel Core i7 (Bloomfield) 241687221/1Intel Core i7 (Bloomfield) Emptybarbleue  (1/1)
Güçlülük:
Intel Core i7 (Bloomfield) Imgleft1/1Intel Core i7 (Bloomfield) Emptybarbleue  (1/1)

Intel Core i7 (Bloomfield) Empty
MesajKonu: Intel Core i7 (Bloomfield)   Intel Core i7 (Bloomfield) EmptyPerş. Ekim 07 2010, 13:08

17 Kasım 2008 tarihide yani bugün Intel üç yeni işlemci ile raflarda yerini alacak. Intel mikro mimarisini değiştirdiği için bu yeni işlemcilerini artık “Core i7” olarak adlandırıyor. Bugün ilk etapta 2.66GHz hızındaki Core i7 920, 2.93GHz hızındaki Core i7 940 ve 3.2GHz’de çalışan Core i7 965 Extreme Edition son kullanıcılar ile tanışacak. Intel Core i7 lasmanında “gezegenin en hızlı işlemcisi” gibi bir slogan kullanmaktan çekinmiyor. Aslın bu slogan bile Core i7’den ne beklemeniz gerektiği konusunda size ipucu veriyor.

Bugün resmi olarak piyasaya sürülecek üç işlemcinin özelliklerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Temel olarak üç işlemcide tamamen aynı, ancak pahalı olan Extreme Edition daha yüksek çalışma frekansı dışında iki temel farklılığa daha sahip. Bunlardan biri FSB yerine geçen yeni QPI veriyolu mimarisi hızı, diğeri ise aşırı hız korumasının kaldırılmış olması(OPR). Tabii son fark ise fiyatı.

Intel Core i7 (Bloomfield) Wol_errorTüm resmi görmek için tıklayın
Intel Core i7 (Bloomfield) Charts
Intel Core i7’deki farklılıklar aşağıdaki temel sekiz madde ile özetlenebilir.

- Core i7 gerçek bağımsız dört çekirdek içerir. Monolitik bir yapıya sahiptir ve her çekirdek bağımız 256KB L2 tampon bellek içerir. Ancak dört çekirdek tek L3 tampon bellleği paylaşır.

- Intel ilk defa hafıza kontrolcüsü bu seride işlemci içerisine aldı. Üç kanallı bir DDR3-SDRAM kontrolcüsü ve her kanal iki adet unbuffered DIMM modül destekleniyor.

- Intel’in bugüne kadar kullandığı veriyolu mimarisi olan Quad-Pump FSB yerini QuickPath ismi verilen noktadan-noktaya seri bağlantılardan oluşan yeni bir mimariye bırakır. QuickPath sadece yonga seti ile çekirdeklerin haberleşmesinde kullanılmaz. Aynı zamanda işlemcilerde birbirleri ile QuickPath üzerinden konuşur.

- Core i7 ile birlikte hyper-threading’e çok benzeyen SMT(Simultaneous Multithreading) adında yeni bir teknoloji geliyor. Bu sayede her çekirden eş zamanlı olarak iki thread çalıştırabiliyor. Bu da demek oluyor ki Core i7 eş zamanlı sekiz thread çalıştırabilir.

- Dahili PCU mikro kontrolcüsü çekirdek voltajı ve frekansını otomatik olarak değiştirir. Hatta çekirdek üstünde çok yük olduğunda dinamik olarak çekirdeği overclock bile edebilir.

- Core i7 yeni SSE4.2 komut seti ile birlikte geliyor.

- Core i7 45nm üretim teknoloji ile üretiliyor ve 263mm2’de 731 milyon transistör içeriyor. Core i7 Socket 1366 adında yeni bir soket ile geliyor ve X58 adında yeni bir yonga seti ile çalışıyor.

Intel uzunca bir süredir Tick-Tock adını verdiği bir strateji dahilinde işlemci geliştirmelerine devam ediyor. Bu tik-tak ların anlamı aslında basit. Intel bir yıl çekirdek micro mimarisini geliştirirken, diğer yıl bu yeni çekirdek mimarisini küçültüyor. Yani bir yıl çekirdeği geliştiriyor, diğer yılda üretim teknolojisini.
Intel Core i7 (Bloomfield) Wol_errorTüm resmi görmek için tıklayın
Intel Core i7 (Bloomfield) Ticktock
Intel 2007 de 45nm üretim teknolojisine geçmişti bu da demek oluyor ki bu yıl sıra çekirdek mikro mimarisinde. Intel kuralı bozmadı, 2008 de çekirdek mikro mimarisi değişti. Core i7 geldi. Seneye ise sıra üretim teknolojisinde, yani Intel Core i7’nin üretim teknolojisi 32nm’ye indirecek. 2010’da yine yeni bir çekirdek mimarisi gelecek, Intel oyunu bozana kadar bu böyle sürüp gidecek.

http://www.radyoarabeskturk.com/

Intel Core i7 (Bloomfield)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
»  Intel "Pentium" Markasını Bırakıyor
»  Gigabyte GA-965P-DQ6; Quad Core destekli Intel P965 çipsetli anakart
» Intel in ekonomik 4 çekirdeklileri geliyor
»  Intel Centrino Duo ile kat kat özgürlük
»  Intel İşlemci - Ürün Tanıtımları