RADYO ARABESK TÜRK FORUM ALEM BİZİ DİNLİYOR ARABESK DAMAR
www.radyoarabeskturk.com
www.radyoarabeskturk.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RADYO ARABESK TÜRK

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Radyo Arabesk TÜRK www.radyoarabeskturk.com

SİTENE HTML KODLAR EKLE

Linux Server için Plesk Panel Kurulumu

YazarMesaj
Blade
ADMİN
ADMİN

Uyari Seviyesi : uyari yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 3630
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1007
<b>Aktiflik Puanı</b> Aktiflik Puanı : 111660
<b>Kayıt Tarihi</b> Kayıt Tarihi : 23/06/10
<b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek

Kullanıcı Aktifligi
Basari :
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Imgleft3/3 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Emptybarbleue  (3/3)
Seviye:
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu 241687221/1 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Emptybarbleue  (1/1)
Güçlülük:
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Imgleft1/1 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Emptybarbleue  (1/1)

Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Empty
MesajKonu: Linux Server için Plesk Panel Kurulumu    Linux Server için Plesk Panel Kurulumu EmptyPerş. Ekim 07 2010, 17:39

Centos 4.4 (redhat fedora vb. os) için Plesk Kontrol Paneli Kurulum Kılavuzu

Kurulum Öncesi Bilinmesi Gerekenler

1. Bu anlatım Centos 4.4 işletim sistemi içindir ancak redhat türevlerine kurulum oldukça benzerdir.(fedora vb.)
  2. İşletim Sistemi üzerine apache vb yazılımların kurulmamış olması gerekmektedir.
  3. Hostname ayarlaması gerekmektedir.
  4. Kuracağınız Plesk Panel Sürümünün Autoinstaller Paketinin Temin Edilmesi gerekmektedir

Centos Sunucu Hostname Ayarlaması
1.Adım
# cd /etc

yazarak etc dizini altına giriyoruz

2.Adım

# nano hosts

yazarak hosts dosyasını güncelleyeceğiz nano editorü yerine pico vi vb editorler kullanabilirsiniz.

Hosts Dosyasının içeriği aşağıdaki şekilde düzenliyoruz..

Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Hostsicerik

Örneğin ;

Sunucu ip adresimiz 192.168.1.3 olsun ve hostname de sunucu.domain.com olsun hosts dosyasının görünümü aşağıdaki şekilde olacaktır..

192.168.1.3 sunucu.domain.com sunucu

Bu şekilde ayarladıktan sonra ctrl + x yaparak çıkıyoruz kayıt edilmesi için "y" butonuna basıp enter yapıyoruz dosyamız güncellendi.

Şimdi aşağıdaki komutu uyguluyoruz..

3.Adım
# service network restart

yazdık ve aşağıdaki gibi tüm adımlarda Ok yazısını gördük..
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Networkrestart

Şimdi kontrol ediyoruz...

4.Adım
#
hostname

yazdık ve çıkan sonuç

Plesk Kontrol Paneli Kurulumu
Öncelikle işletim sistemimize uygun autoinstaller paketini temin ediyoruz ben şu anda centos 4.4 bir makinada kurulum yapmaktayım.

Kullanacağım autoinstaller paketi linki

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

1.Adım
#
cd /root

Yazarak root dizinine geçiyoruz

2.Adım
# mkdir plesk

yazarak plesk klasörü yaratıyoruz

3.Adım
# cd plesk

yazarak plesk dizinine geçiyoruz

4.Adım
# wget [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

yazarak autoinstaller paketini server a çekiyoruz..

5.Adım
# chmod +x psa_*

yazarak kurulum dosyamıza gerekli izni veriyoruz...

6.Adım
# ./psa*

yazarak kurulum işlemini başlatıyoruz...

7.Adım

Kuruluma devam etmek için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi "N" harfine basarak enter diyoruz..
Kuruluma devam etmek için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi "N" harfine basarak enter diyoruz..
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Kurulum1
8.Adım
Plesk Kurulumunu autoinstaller paketi ile yaptığımız için "N" harfine basarak enter yapıyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Kurulum2
9.Adım
Bu adımıda "N" harfine basarak ve enter yaparak geçiyoruz..
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Kurulum3
10.Adım
Bu adımda kuracağımız plesk versiyonunu seçeceğiz.Seçim işlemi için versiyonların yanında bulunan rakamları kullanacağız örneğin Plesk 8.1.1 versiyonunu kurmak istiyorsak "5" tuşuna basıp enter yapıyoruz. ve şu anda plesk 8.2.0 yanında bulunan yıldız işaretinin Plesk 8.1.1. yanına geçtiğini görüyoruz bu şekilde istediğimiz versiyonun yanındaki rakamları girerek istediğimiz versiyonu kurabiliriz ben Plesk 8.2.0 ile devam ediyorum..."N" harfine basıp enter yapıyoruz.
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Kurulum4
11.Adım
Bu adımda ise kurulacak paketleri seçeceğiz.Kurulmasını istemediğiniz paketlerin yanındaki numarayı girip enter tuşuna basmanız o paketin kurulmamasını sağlayacaktır örneğin Kaspersky antivirüs module kurulmasını istemiyorsanız 17 yazıp enter yapıyoruz böylece kaspersky yanındaki yıldız işaretinin gittiğini göreceğiz.aynı şekilde tekrar 17 yazıp enter yaparsak yanındaki yıldız geri gelecektir dolayısıyla o paket de kurulacaktır..bir sonraki resimde örnek bir seçim görebilirsiniz..
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Kurulum5
ÖRNEK
Yanında yıldız işareti bulunan paketler kurulacak paketler bu şekilde istediğimiz paketleri iptal ettikten sonra "N" harfine basıp enter yapıyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz..Tabi isterseniz hiçbir değişiklik yapmadanda devam edebilirsiniz.
12.Adım
Bu adımda plesk kurulacak paketleri belirtiyor."N" harfine basarak ve enter yaparak geçiyoruz..
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Kurulum6
13.Adım
Bu adımda gereken disk alanı belirtilmektedir benim seçtiğim paketler ile 267 mb lık bir disk alanı gerekmektedir.Bu adımdan sonra autoinstaller gerekli paketleri server a indirip kurulumlarını yapacaktır yani bu adım en önemli adım ve en uzun sürecek olan adım.Bu adımdan sonra kurulum tamamlanmış olacak.Bu adımıda "N" harfine basıp enter yaparak geçiyoruz.
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Kurulum7

14.Adım

Kurulum İşlemi başarıyla tamamlandı gördüğünüz gibi tüm servisler düzgün bir şekilde başladı yanında "not installed" yazanlar benim kurmadığım servisler..Aşağıdada gördüğünüz gibi başarıyla kurulmuştur yazısı bulunuyor ve altında panel giriş için gerekli kullanıcı adımız ve şifremiz yazıyor.İlk kurulumda Kullanıcı adı : admin Şifre : setup olarak panelimize giriş yapacağız.Server ip adresimiz aşağıdada yazdığı gibi 192.168.1.4 Panel adresimizde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Not : Bu Son adımdan sonra biraz beklememiz gerekiyor plesk normal bir şekilde çalışıyor gibi görünsede henüz tüm paketler kurulmuş değil.Web script paketleri vb. paketlerin kurulma işlemi henüz tamamlanmadı.Bu işlem sunucu performansına ve seçtiğiniz paketlere göre 10 dakika kadar sürebilir.İşlemlerin tamamen bitmiş hali bir sonraki adımda gösterilmektedir..
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Kurulumtamam
15.Adım
Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tüm paketler eksiksiz olarak kuruldu artık son adıma geçebiliriz..
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Sonadim
16.Adım ve Son Adım
# reboot

yazarak sunucumuzu yeniden başlatıyoruz..Sunucu performansına bağlı olarak yaklaşık 2-3 dakika içinde sunucumuz yeniden başlamış olacaktır.Yeniden başladığında kurulum sonrası ayarlamalara geçebilirsiniz..

Plesk Kontrol Paneli Kurulum Sonrası Ayarlamalar
Plesk kurulum işlemleri başarıyla tamamlandı.Bundan sonra çok kısa birkaç ayarlama yapacağız..
Panelimize giriş yapıyoruz .. Benim sunucumun ip adresi 192.168.1.4 dolayısıyla kontrol panel giriş adresimde aşağıdaki gibi
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
İlk giriş için kullanıcı bilgileri;
Kullanıcı Adı : admin
Şifre : setup

1.Adım

Ssl bağlantısı ile giriş yapıldığı ve ssl plesk in default ssl i olduğu için tarayıcılar uyarı vermektedir.Aşağıdaki şekilde çıkan uyarıya evet diyerek panelimizin login ekranına geçiyoruz..
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Sertifika

2.Adım

Kullanıcı Adı : admin Şifre : setup olarak doldurup login butonuna basıyoruz..

Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Loginpage

3.Adım

Kurulum yaparken eğer 8 ve üstü bir versiyon seçtiyseniz aşağıdaki lisans sayfasını alacaksınız en alttaki 2 checkbox ı işaretleyip Accept Butonuna Tıklıyoruz...
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu License

4.Adım
Ayarlama sayfamıza geldik bu sayfadaki ayarlamalar önemli. Full Hostname yazan kısımda bizim server hostname mimiz yazıyor.Eğer bunu sonradan değiştirdiyseniz buraya son halini yazınız aksi takdirde ellemeyiniz..Benim makinamda tek ip adresi tanımlı olduğu için Exclusive İp addresses kısmında 1 adet ip adresi bulunuyor..Sizde birden fazla ip adresi tanımlıysa ve bazılarını paylaşımlı bazılarını ise özel ip olarak tanımlamak istiyorsanız bu kısımdan ayarlama yapacaksınız Shared ip addresses kısmına geçirdiğiniz ip adreslerine birden fazla domain tanımlayabilirsiniz yani o ip adresleri paylaşımlı olacaktır ancak exclusive altındaki ip adresleri sadece bir domain e tanımlanabilmektedir 192.168.1.4 ip adresinin üzerine gelerek shared **** butonuna tıkladım ve shared altına aldım ip adresimi.Böylece bu ip adresine birden fazla domain tanımlayabileceğim...Administrator's Preferences altından ise plesk admin şifremizi değiştireceğiz yeni şifrenizi 2 kutuyada yazdıktan sonra Ok butonuna tıklayınız..

Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Ayarlar
5.Adım
Bu adımda plesk admin kullanıcısının bilgilerini gireceğiz aşağıdaki gibi bilgilerinizi doldurduktan sonraOk butonuna tıklayınız..
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Bilgiler
6.Adım ve Son Adım
Plesk panel kurulumu tamamlandı desktop karşınızda...
 Linux Server için Plesk Panel Kurulumu Tamamdir

Tebrikler Plesk panel kurulum işlemi başarıyla tamamladınız.
http://www.radyoarabeskturk.com/

Linux Server için Plesk Panel Kurulumu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Plesk Panel Ayarları
» plesk panel yedek alma ve yükleme
» Flatcast için Dj Panel v2.0
» sXe Injected Server Kurulumu
»  Cs 1.6 Non-Steam'de Server Kurulumu (Evden)