RADYO ARABESK TÜRK FORUM ALEM BİZİ DİNLİYOR ARABESK DAMAR
www.radyoarabeskturk.com
www.radyoarabeskturk.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RADYO ARABESK TÜRK

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Radyo Arabesk TÜRK www.radyoarabeskturk.com

SİTENE HTML KODLAR EKLE

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için

YazarMesaj
prens
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
prens

Uyari Seviyesi : uyari yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 381
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1
<b>Aktiflik Puanı</b> Aktiflik Puanı : 6205
<b>Kayıt Tarihi</b> Kayıt Tarihi : 04/10/10

Kullanıcı Aktifligi
Basari :
DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Imgleft1/1DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Emptybarbleue  (1/1)
Seviye:
DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için 241687221/1DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Emptybarbleue  (1/1)
Güçlülük:
DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Imgleft1/1DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Emptybarbleue  (1/1)

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Empty
MesajKonu: DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için   DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için EmptySalı Ekim 05 2010, 13:29

DosBox Nedir ?

DosBox eski pc oyunlarının şimdiki sistemlerinizde oynamanıza olanak sağlar. Şu anda çoğumuzun kullandığı işletim sistemi olan Windows XP’de çoğu eski oyun çalışmamakta fakat DosBox kullanarak bu sorunu kökten çözebiliyoruz. Bu dökümanda size resimli olarak DosBox’ı nasıl kurup, oyunları oynayabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Bu döküman hazırlanırken çeşitli kaynaklardan yararlanılmıştır.

Adım 1 – Klasör Yaratalım :

İlk olarak masaüstünde yer alan Bilgisayarım (My Computer) simgesine tıklayalım ve “C” hard diskinin içine girelim. Bu alanda “DOS” adında bir klasör yaratalım ve içerisinde Cdrive, Downloads, Files klasörlerini yaratalım.

Şöyle bir görüntü elde edeceksiniz;
DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Wol_errorTüm resmi görmek için tıklayın
DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için 17qa

Adım 2 – DosBox Programını Download Edelim :

Programı download etmek için lütfen tıklayınız ([Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]. Programı download ederken size nereye download etmek istediğinizi soracaktır. Lütfen aşağıdaki resimdeki gibi DOS klasörünün altındaki Downloads bölümüne programı download edin.

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Wol_errorTüm resmi görmek için tıklayın
DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Resim22ai

Adım 4 – DosBox’ın Yapılandırılması

Evet arkadaşlar, en civcivli ve hassas bölüme geldik en sonunda. Şimdi bazı önemli dosyalarda değişiklik yaparak DosBox’ı hazır hale getireceğiz o nedenle bu bölümü lütfen dikkatle dinleyin,

Programın kurulumu bittikten Sonra Başlat Menüsüne yeni bir simge daha geliyor aşağıdaki resimdeki gibi.

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Resim89im

Buradan DOSBox.conf doyasına tıklıyorsunuz

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Resim99qy
Karşınıza NotePad dökümanı çıkıyor. O dökümanın en altına kadar inin ve ;

[autoexec]

# Lines in this section will be run at startup.

Şeklinde bulunan kodun hemen alt satırına şu kodları ekleyin.

mount C C:\DOS\CDrive
mount D D:\ -t cdrom (or any other letter of your CD drive)
C:
CLS

Bu kodları ekleyince NotePad’deki döküman şu şekilde gözüküyor olamlı ;

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Resim102al

Eğer herşey yolunda ise dosyayı kaydedip çıkın.

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Resim111hz

Adım 5 – Basit Dos Komutları :

Bildiğiniz üzere DosBox ile eskiden kullandığımız dos komutlarını aynen kullanmatayız. Şimdi bunlardan bir kaç örnek sunacağım sizlere.

DosBox’ı çalıştırdığınızda şu şekilde bir ekran çıkacak karşınıza ;

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Resim122tk

Şimdi yazabileceğimiz bazı kolay komutları tanıyalım.

dır – Bu komut sayesinde tarama yapabiliriz.
cd.. – İçinde bulunduğumuz dizinden çıkmamıza yarar. Örnek olarak ekranda C:\>Sensible> dizini içindeysek cd.. yaparak o dizinden çıkıp C:\> dizinine geri dönebiliriz.

Peki dizinden çıkabiliyoruz ve varolan dizin içinde araştırma yapabiliyoruz ama herhangi bir dizine nasıl girebiliyoruz derseniz o nu da hemen anlatayım.

Örnek olarak C:\>DOS>Sensible dizinine girmek istiyorsunuz, bunu nasıl yapabilirsiniz şimdi onu anlatacağım.

Şu anda C:\> dizinindesiniz, cd dos yazarak DOS dizini altına girin. Ardından cd sensible yazarak Sensible dizini altına girebilirsiniz. İşlem bu kadar basit. Aşağıdaki resimde size birazda olsa yardımcı olacaktır.

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Resim134kd

Ayrıca programdan çıkmak isterseniz exit yazmanız veya CTRL+F9 yapmanız yeterli. Son olarak oyun içinden ekran görüntüsü almak isterseniz CTRL+F5 tuşuna basmanız gerekiyor. Aldığınız ekran görüntülerini capture adlı klasörde bulabilirsiniz.

Adım 6 – Oyun Download Edip Kuralım :

Sitemizdeki bir oyunu indirip aynı işlemleri yapabilirsiniz fakat biz örnekte Flashback oyununu kullanıyoruz. Sitemizden Flashback adlı oyunu indirin ve aşağıdaki adımları izleyin.

Oyunu indirdikten sonra üzerine çift tıklayın ve açılan pencerede Extract’ı seçin.

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Resim148yl

Ardından oyunu aşağıdaki resimdeki gibi Cdrive dizinine kurun.

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için Resim152gi

DosBox Kullanımı - Resimli Anlatım - DOS oyunları için
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kurt - Maymun - Sincap Kullanımı [Resimli Anlatım]
» Proxy Switcher Standard propram kullanımı resimli anlatım
» Tablet-Element-Elixir kullanımı-Alchemy Sistemi / İtem Upgrade [Resimli anlatım]
» AutoRUN CD HAzırlamak için Resimli Anlatım
»  Rapidshare'de FlashGet ile Download Resimli anlatım (Premium Üyeler için)