RADYO ARABESK TÜRK FORUM ALEM BİZİ DİNLİYOR ARABESK DAMAR
www.radyoarabeskturk.com
www.radyoarabeskturk.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RADYO ARABESK TÜRK

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Radyo Arabesk TÜRK www.radyoarabeskturk.com

SİTENE HTML KODLAR EKLE

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları

YazarMesaj
Blade
ADMİN
ADMİN

Uyari Seviyesi : uyari yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 3630
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1007
<b>Aktiflik Puanı</b> Aktiflik Puanı : 111805
<b>Kayıt Tarihi</b> Kayıt Tarihi : 23/06/10
<b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek

Kullanıcı Aktifligi
Basari :
AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Imgleft3/3AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Emptybarbleue  (3/3)
Seviye:
AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları 241687221/1AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Emptybarbleue  (1/1)
Güçlülük:
AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Imgleft1/1AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Emptybarbleue  (1/1)

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Empty
MesajKonu: AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları   AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları EmptyPerş. Ekim 07 2010, 13:16

İşlemci dünyasının iki dev isminden biri olan AMD'nin özellikle gelecek yıla dönük planları hakkında bazı yeni detaylar da gün yüzüne çıkmaya başladı. AMD'nin 2008 planlarından önce Phenom işlemcileri hakkında elimize ulaşan yeni bir bilgiyi de sizler ile paylaşmakta fayda var. 10 Eylül itibariyle sunucu odaklı hazırlanan yeni jenerasyon Opteron (kod adı Barcelona) işlemcilerini pazara sunacak olan AMD, masaüstüne yönelik olarak hazırladığı Phenom işlemcilerini bilindiği gibi Kasım ayının sonu veya en geç Aralık ayının hemen başında piyasaya sürmeyi hedefliyordu. Fakat firmaya yakın kaynaklardan gelen yeni bilgilere göre AMD, Ekim ayının hemen başında az miktarda da olsa Phenom işlemcilerini pazara sürebilir. Anlaşılan AMD, ezeli rakibi Intel'in 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerin pazara sunmasına ramak kala bir miktar Phenom işlemcisini kullanıma sunarak nabız yoklayamayı planlıyor.

Phenom işlemcilerine yönelik olarak elimize ulaşan yeni bilgiyi sizlerle paylaştıktan sonra gelelim AMD'nin gelecek yıla dönük bazı yeni planlarına. Bilindiği gibi kod adı Bearlake olan 3 serisi yeni yonga seti ailesi ile DDR-3 bellek kullanımına başlayan Intel, yılın son çeyreği itibariyle de 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerini pazara sunmaya başlayacak. Hem DDR-3 bellek desteği hemde 45nm üretim teknolojisi AMD içinde kaçınılmaz bir zorunluluk. Bu noktada AMD'nin hem DDR-3 bellek desteğine hemde 45nm üretim teknolojisine ne zaman ve nasıl geçeceği son derece önemli. DDR-2 bellek desteğine Intel'den çok daha sonra geçtiğimiz yıl Mayıs ayında soket AM2 platformu ile birlikte geçen AMD, DDR-3 bellek desteğine de gelecek yılın son çeyreğinde geçmeyi umuyor. Yeni nesil Phenom işlemcilerini soket AM2+ ve Phenom FX işlemcilerini de soket F formunda hazırlayan AMD, gelecek yıl devreye sokmayı amaçladığı soket AM3 platformu ile DDR-3 bellek desteğine geçecek gibi görünüyor.

AMD kod adı Montreal olan ve muhtemelen 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek yeni çekirdeği ile soket AM3 formuna geçecek ve DDR-3 bellek kullanımına başlayacak. Üstelik firma AM3 formuna eş zamanlı olarak sunucu ve iş istasyonlarına yönelik olarak yine DDR-3 bellek desteği verecek G3 soketini de endüstri ile tanıştıracak. Tabi bahsi geçen tüm bu gelişmeler eğer herşey AMD'nin istediği gibi gider ve yol haritasında bir sorun yaşanmazsa gelecek yılın sonu veya en geç 2009 başında gerçekleşecek gibi görünüyor. Zira daha önce AMD'ye neden Intel'den sonra DDR-3 bellek desteğine geçeceksiniz sorusu karşısında firma yetkilileri "biz DDR-3 bellek kullanımına geçtiğimizde bellek fiyatları son derece uygun bir seviyeye gelmiş olacak ve paralelinde çok daha performanslı modüllerde kullanıma sunulmuş olacak" gibi cevaplar veriyorlardı. DDR-3 bellek desteğinin yanı sıra 45nm üretim teknolojisine geçişte de toz bulutu dağılmaya başladı.

65nm üretim teknolojisine rakibi Intel'den sonra geçen ama 90nm üretim teknolojisine sahip Athlon64 işlemcileri ile 65nm üretim tekolojisine sahip Pentium D işlemcilerinden çok daha peformanslı olan AMD, üretim teknolojisinin tek başına en önemli kriter olmadığını ortaya koymayı başarmıştı. 45nm üretim teknolojisine de rakibi Intel'den sonra geçecek olan AMD, yeni üretim teknolojileri konusunda çeşitli firmalar ile teknoloji transferine dönük işbirliği çalışmaları da sürüyor. Tabi bu noktada firmanın en önemli destekçisi IBM diyebiliriz. Elimize ulaşan bilgilere göre, AMD'nin 45nm üretim teknolojisine sahip olacak ilk işlemcisi kod adı Shangai olan model olacak. Firmanın Barcelona ile birlikte devreye sokacağı K10 mimarisinin 45nm üretim teknolojisine adapte edilmiş ve geliştirilmiş bir versiyonunu kullanacak olan Shangai işlemcisi 4 çekirdekli olacak ve her çekirdek için 512KB seviye 2 ön belleğe sahip olacak. L2 belleğin yanı sıra işlemci üzerinde çekirdekler arası ortak kullanımı açık olan 6MB'lık seviye 3 bellek te yer alacak.

AMD'nin 45nm üretim teknololojisine yönelik bir diğer önemli adımı ise Suzuka olacak. İsmini Japonya'nın Formula 1 pistinden aldığı söylenen Suzuka işlemcisi 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek ve K11 mimarisini kullanacak. Suzuka işlemcisinin hem çift hemde dört çekirdekli modelleri olacak. Shangai işlemcisinin aksine her çekirdek için 1MB seviye 2 belleğe sahip olacak Suzuka işlemcisi üzerinde Shangai'da da olduğu gibi 6MB seviye 3 bellek te bulunacak. Soket AM3 formunda olacak işlemci DDR-3 bellek desteğine de sahip olacak. AMD'nin bir bombası da sunuculara yönelik olacak. Zira 45nm üretim teknolojisine geçiş ile birlikte firma kod adı Montreal olan 8 çekirdekli işlemciyi de en geç 2009 yılı başında kullanıma sunmayı hedefliyor. Soket G3 formunda olacak olan ve kayıtlı DDR-3 bellek desteği ile gelecek. "Octa Core / 8 çekirdekli" Montreal işlemcisi şu an Intel'in 4 çekirdekli işlemcilerinde kullandığı metoda benzer şekilde 4 çekirdekli iki işlemci zarının tek bir paket üzerinde biraraya getirilmesiyle oluşacak ve 12MB paylaşımlı seviye 3 belleğe sahip olacak.

Özellikle gelecek yıla dönük olarak sıkı bir hazırlık içerisinde olan AMD'nin neler yapabileceğini hep birlikte göreceğiz.

Bugün, VIA yeni 64-bitlik Isaiah X86 CPU mikromimarisinden bize biraz bahsetti. Bu işlemciler 64-bit işletim sistemleriyle beraber çalışabilecekler.

Bu işlemci VIA'nın Amerika'daki yan kuruluşu olan Centauer Technology tarafından geliştirildi ve 65 nm üretim teknolojisi ile üretildi. VIA yeni işlemcinin eski C7 işlemcisinden iki ila dört kat daha hızlı olduğunu iddia etti. Açıkçası işlemcinin öne çıkan detayları günümüzün Intel ve AMD işlemcilerini aratmıyor: 2.0 GHz'e kadar çekirdek hızı, 800 veya 1333 MHz FSB hızı ve 1 MB L2 önbellek.

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Wol_errorTüm resmi görmek için tıklayın
AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Via_pico-itx_VT6047-top-sm

VIA ayrıca bu işlemcinin dünyanın en hızlı FPU birimine sahip olduğunu da iddia ediyor. Yeni algoritma sayesinde Aynı anda dört FPU işlemi yapabilen bu FPU birimi böylece saat döngüsü başına 16 işlem (4x4) yapabilme yeteneğine sahip. Üstelik Isaiah yeni SSE komut setlerini ve 128-bit tamsayı veriyolunu da destekliyor. C7 soketiyle geriye uyumlu olacak bu ürünün 65 nm üretim sürecinden geçmiş bir halde 2008'in ikinci yarısında satışa sunulacağı belirtildi.

Görünen o ki VIA taşınabilir altyapı ve gömülü (embedded) sistem pazarında Intel'i mümkün olduğunca köşeye sıkıştırmak isterken, Intel olabildiğince fazla pazar payı kapmaya bakıyor.

Barcelona, İspanya - Nvidia üreteceği ilk CPU'ya ilişkin detayları basınla paylaştı. APX 2500, Windows Mobile avuçiçi bilgisayarları için üretilmiş bir yonga-üstünde-sistem (system-on-a-chip, SoC) ürünü. Yalnız ancak bu senenin sonlarında pazara damgasını vuracak olsa da, bu işlemci kimsenin Nvidia'dan beklemediği yeni bir adım özelliğini taşımakta.

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Apx2500

Aslında APX 2500, ARM11 işlemci çekirdeğini ve GeForce teknolojisinden gelen birçok bileşeni içeren melez bir yonga. İlginçtir ünlü grafik devi bu ürününde GoForce yerine "Ultra-Low Power GeForce" (ULP GeForce) koymayı planlıyor. Bu GeForce bileşeni programlanabilir tepe tarama ve ışıklandırma motoruyla (vertex and lighting engine) beraber gelecek. 2D ve 3D kiplerinde keskinliği yumuşatma (anti-aliasing) süzgeci de destekleniyor. Yonganın saat hızı hakkında bilgi verilmedi ancak ARM11 normalde 750 MHz hızında çalışmakta. Olaya kullanıcı arayüzü açısından yaklaşırsak OpenGL ES ve D3D Mobile API'leri destekleniyor.
Nvidia, yonganın video işleme yeteneklerini HD AVP (High Definition Audio Video Processor) kısaltmasıyla açıklıyor. Açıkçası firmanın bu özelliğe PureVideo Mobile veya PureVideo HD dememiş olmasına biraz şaşırdık. HD AVP yüksek tanımlı (HD ama sadece 720p) video biçimlerini birbirlerine dönüştürüp kodlama yapabiliyor ve Nvidia video oynatımı sırasında işlemcinin aşırı yük altında çalışmadığını iddia ediyor. Böylece güç tüketimi de oldukça azaltılmış oluyor.

PureVideo'nun en büyük eksikliği HD-DVD ve Blu-ray filmlerde çoğunlukla kullanılan VC-1 kodlamasını yapamaması. İlk başlarda ATI ve Nvidia sadece H.264 kodlamasını destekliyordu fakat en azından ATI bir hata yapmış olduğunun farkına vararak H.264/VC-1 kodlamasını gerçekleştiren parçaları üreten ilk taraf oldu. Nvidia'nın APX 2500 yongasının video birimi şu anda tüm büyük kodlama biçimlerini destekliyor (H.264, MPEG-4, VC-1 ve WMV9).

Taşınabilir bilgisayar üreticileri bu SoC'a 12 Megapiksel'e kadar CCD/CMOS algılayıcıları da bağlayabilecek.
APX 2500 HDMI 1.2'ye (1280 x 720) tam destek sunarken Analog/DVI (1280 x 1024) ve S-Video çıkışı ekleme şansınız da bulunuyor. Barcelona'da gösterilen örnek aygıtın 256 MB DDR sistem belleği, HSDPA, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıları, GPS ve Mobile TV desteği ile tümleşik 5 MP kamerası vardı. Gelecek iPhone cep telefonları bu altyapıyı kullanabilir.

Yukarıda belirttiğimiz yeteneklerle beraber yeni nesil GPS, PMP, PDA ve cep telefonları artık sıradan bir bilgisayara hiç olmadıkları kadar yakın olacaklar. 720p yüksek tanımlı videoların bu sistem kartı (SoC) sayesinde çalıştırılabilecek olması gelecekte taşıtlarda da (örneğin üst düzey otobüslerde) bunlardan sıkça rastlayabileceğimiz anlamına geliyor.

APX 2500 dikkat çeken diğer bir yönü de sadece Windows Mobile işletim sistemi için hazırlanacak olması. Nvidia, Microsoft ile bunun için sağlam bir anlaşma yapmış olmalı. Diğer taraftan Microsoft GPS ve PMP pazarına henüz hakim olabilmiş değil ancak bu aygıt ibreyi Microsoft'a doğru çevirebilir. Avuçiçi aygıt üreticilerinin 2009 yılı için altyapı olarak Texas Instruments (OMAP3) ve Intel'i (Moorestown) seçme şansları da bulunuyor. Qualcomm ve ATI'nın masaya ne koyacaklarını ise merakla bekliyoruz.

AMD 6 ve 12 çekirdekli Opteron'ları duyurdu

Sunnyvale (CA) - AMD sunucu işlemcileri yol haritasını tek kalıpta (die) 6 ve çift kalıpta 12 çekirdekli Opteron işlemcilerle güncelledi. Shanghai dört çekirdeklilerle beraber tanıtılacak yeni işlemciler 45 nm süreçle üretilecekler

Bu yıl içerisinde Nehalem işlemcilerle gelecek olan Intel'e karşı AMD 2006 yılında olduğundan daha hazırlıklı görünüyor. Sunucu tarafında AMD şu anki Barcelona'dan daha yüksek başarım ve verim getirecek, 45 nm süreçli yeni dört çekirdekli Shangai işlemciler ile Intel'in karşısına dikilecek.

Başkan Randy Allen'ın belirttiğine göre Shanghai eski Barcelona'dan yaklaşık %20 hızlı olacak. İşlemci şu anki Soket F (1207) altyapısına da uygun olacak, ancak L3 önbellek 6 MB ile üç katına yükseltilecek, 3-yollu HT3 ve 800 MHz DDR desteği de eklenecek. AMD'nin iddiasına göre yeni işlemcilerin boştaki güç tüketimi 65 nm kardeşlerinden %20 daha düşük olacak.

Örnekleri sunucu üreticilerine gönderilmiş olan 45 nm tabanlı yongaların üretimine bu yılın sonuna doğru geçilecek ve ürünler 2009 ilk çeyrekte bizlerle birlikte olacak. 2009'un ikinci yarısında AMD tek kalıpta (die) 6 çekirdek barındıran, kod adı "İstanbul" olan işlemciyi de tanıtmayı tasarlıyor. İki ve dört soketli altyapılara da takılması öngörülen işlemcinin saat hızı dört çekirdeklilerden daha düşük olacak.

Tümüyle yeni bir altyapının ise 2010 yılında tanıtılması bekleniyor. "Maranello" adındaki yeni altyapıyla AMD DDR3 belleğe ve dört yollu HT3'e geçecek. Çok soketli altyapılarda 6 çekirdekli "Sao Paulo" kod adındaki 6 MB L3 önbellekli, yeni bir güç yönetim sistemine sahip işlemcilerle beraber, çift kalıp (die) üzerinde 12 çekirdekli "Magny Cours" kod adlı, 12 MB L3 önbellekli işlemcileri de göreceğiz. Her iki işlemci de 45 nm süreçle üretilecek. Şu an için AMD'nin Nvidia yongasetlerine uzak durduğu belli çünkü açıklamada işlemcilerin RD890S ve RD870S kuzeyköprüsü ve SB700S güneyköprüsü kullanacağı belirtildi.

Keskin görüşlü okuyucularımız üretim tarihlerinden huylanmış olabilirler. 45 nm seri üretimine 2008 yılı sonlarına doğru geçilecek olması AMD'nin bu teknolojiyi Intel'den bir yıl geç uygulamaya koymuş olacağını gösteriyor. Intel ilk 32 nm işlemcilerini 2009 yılı sonunda tanıtacağını belirtmişken, AMD yeni Sao Paulo ve Magny Cours işlemcilerinin 2010 yılında, 45 nm süreçle üreteceğini açıklayarak, 32 nm AMD ürünlerinin en iyi olasılıkla 2010 ikinci yarısında aramızda olabileceğini belli ediyor. Bu durum AMD'nin Intel'in peşini bırakmadığını ancak hamle yapmak niyetinde olmadığını da gösteriyor.

Randy Allen bize gönderdiği yanıtta bunların sunucu pazarına yönelik ürünler olduğunu ve AMD'nin tüm ürün çeşidine ilişkin çıkarımlar yapmak için erken olduğunu bildirdi. Diğer yandan güvendiğimiz kaynakların neredeyse hepsi AMD 45 nm ürünler için bu yılın sonunu işaret ediyorlar. Elbette Intel'in 2009 32 nm özünü tutup tutmayacağı ve AMD'nin herhangi bir 32 nm ürünle gelip gelmeyeceğini söyleyebilmek için 2010 uzak bir tarih. Ancak açık olan şu ki AMD 2006 yılında vermiş olduğu sözleri tutuyormuş gibi görünmüyor.

AMD şimdilik Barcelona dört çekirdekleriyle hayatta kalmaya çalışıyor ve elbette başarılı oldukları düşük güç tüketimi konusunu Intel'e karşı sürekli ön plana çıkarıyor. Allen'ın öne sürdüğüne göre AMD'nin 75 W tasarımlı Opteron 2356'sı, Intel (45 nm) 80 W Xeon 5440'ından boştayken %20, yüksek yükte %14, tam yükte %10 daha tasarruflu çalışıyor. Opteron'ların rakibine göre başarımının %13 daha yüksek olduğu da öne sürülüyor.

Bu iddialar beş ayrı SPEC ölçümü ve akışkanlar mekaniği ölçümlerine dayanıyor. Bu ölçümler genelde işlemcilerin çok dar bir özelliğine yönelik olduklarından sonuçların oldukça değişken olabileceğini de belirtelim. AMD SPECompMBase2001 için %19, SPECfprate_base2006 %13 ve SPECfprate_2006 için %19 başarım fazlası olduğunu öne sürse de son iki ölçümü daha kanıtlayabilmiş değil. Diğer yandan resmi SPEC sonuçları Intel Xeon 5440 sistemlerin sözkonusu Opteron 2356 sistemlerden %26-29 oranında hızlı olduğunu da ortaya koyuyor.

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları 23866298fs4

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları 39573668qm6
Phenom Quad Core X4 9750 (2.4GHz, 4096K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 350 Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2400 MHz
Teknoloji 0.65 mikron
Pin Sayısı 940
L1 Ön Bellek 128 KB
L2 Ön Bellek 2048 KB
L3 Ön Bellek 2048 KB
Veriyolu Hızı (FSB) 3600 MHz
Garanti Süresi 24 Ay

Dünyanın ilk doğal 4 çekirdek destekli masaüstü işlemcisi AMD PHENOM

İnanılmaz Performans:
MegaTasking deneyiminde son nokta!
AMD Phenom 9000 serisi; çoklu çekirdek dizaynı, Direct Connect mimarisi desteği ve ödüllü AMD64 teknolojisi ile sayesinde işlemci çekirdekleri, ana bellek ve ekran kartı arasında direkt ve hızlı bilgi akışı sağlar.

Geliştirilmiş İşlemci Dizyanı ile Phenomenal Performans:
AMD Phenom 9000 serisi işlemciler, 4'lü çekirdek ve geliştirilmiş işlemci dizaynı ile Phenomenal perfomans sağlar. Entegre bellek kontrolcüsü ve paylaşımlı L3 cache ile ana belleğe düşük gecikme süresi ile erişim sağlar ve şaşırtıcı derecede hızlı sistem yanıtı-performansı sağlar.

Ödüllü Hyper Transport 3.0 Teknolojisi:
Tüm AMD Phenom 9000 serisi işlemciler Direct Connect Mimarisi ve AMD64 teknolojisi ile performans dar boğazının önüne geçerler. Ödüllü Hyper Transport 3.0 teknolojisi, şaşırıtıcı toplam sistem bant genişliği ve tam 1080p high-definition video desteği verir.

Bellek Bariyerini Aşın!:
Üstün AMD64 mimarisi DDR2 belleğe direkt erişim sunar. AMD64 teknolojisi ve 64-bit Vista ile sanal olarak limitsiz belleğin tadını çıkarın...

Göz Alıcı Verimlilik:
Çarpıcı Cool'n'Quiet 2.0 teknolojisi...
Ödüllü Gelecek nesil Cool'n'Quiet 2.0 teknolojisi ısıyı ve sesi azaltır. Böylece dikkatiniz dağılmadan etkiletici performansı yaşayabilirsiniz.

Teknik Özellikler:
Çalışma Hızı: 2.4 GHz
Multi Core Quad Core İşlemci
L1 Cache (Instruction + Data) Çekirdek Başına: 128KB (64KB + 64KB)
L2 Cache (512KB çekirdek başına): 2MB
L3 Cache: 2MB
Socket Yapısı: socket AM2+, socket AM2
Üretim Teknolojisi: 65 nanometer, SOI (silicon on insulator)
Transistör Sayısı: 450 milyon
Enchanted Virus Protection
Sistem BUS Teknolojisi: HyperTransport teknolojili 3600MT/s'ye kadar full duplex, 14.4GB/s I/O Bandwidth
Entegre Bellek Kontrolcüsü: 128-bit + 16-bit ECC unbuffered PC2 8500 (DDR2-1066); PC2 6400(DDR2-800), PC2 5300(DDR2-667), PC2 4200(DDR2-533), PC2 3200(DDR2-400)
Bellek Kontrolcü Arayüzü: 128-bit
3D ve Multimedya Komut Setleri: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4a,3DNOW! Professional
Total Designed Power (TDP): 125W

Not:
AMD Phenom 9000 serisi işlemciler AM2 soketleri ile uyumludur. Tam kapasite yararlanmak için yeni AM2+ soketini destekleyen AMD'nin 770 ve 790X veya 790FX yonga setli anakartların kullanılması önerilir.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
-------------------------------rehberim.net------------------------------------------------------
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\\

Phenom Triple Core X3 8750 (2.4Hz, 2048K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 280 Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2400 MHz
Teknoloji 0.65 mikron
L1 Ön Bellek 128 KB
L2 Ön Bellek 512 KB
L3 Ön Bellek 2048 KB
Garanti Süresi 24 Ay

AMD Phenom™ 8750 X3 Üç Çekirdek
32 Bit ve 64 Bit desteği
Revision: B3
2400MHz Saat Hızı
Voltaj: 1.05V - 1.25V
70'C Maksimum Sıcaklık
95 Watt
3600MHz FSB
L1 Cache (KB) 128
L1 Cache sayısı: 3
L2 Cache (KB) 512
L2 Cache sayısı: 3
L3 Cache (KB): 2048
CMOS: 65nm SOI
Socket AM2+
MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4a,3DNOW! Professional Komut Setleri
Phenom Quad Core X4 9550 (2.2GHz, 4096K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 280Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2200 MHz
Teknoloji 0.65 mikron
Pin Sayısı 940
L1 Ön Bellek 128 KB
L2 Ön Bellek 512 KB
L3 Ön Bellek 2048 KB
Garanti Süresi 36 Ay

İnanılmaz Performans:
AMD Phenom 9000 serisi; çoklu çekirdek dizaynı, Direct Connect mimarisi desteği ve ödüllü AMD64 teknolojisi ile sayesinde işlemci çekirdekleri, ana bellek ve ekran kartı arasında direkt ve hızlı bilgi akışı sağlar.

AMD Phenom 9000 serisi işlemciler, 4'lü çekirdek ve geliştirilmiş işlemci dizaynı ile Phenomenal perfomans sağlar. Entegre bellek kontrolcüsü ve paylaşımlı L3 cache ile ana belleğe düşük gecikme süresi ile erişim sağlar ve şaşırtıcı derecede hızlı sistem yanıtı-performansı sağlar.

Tüm AMD Phenom 9000 serisi işlemciler Direct Connect Mimarisi ve AMD64 teknolojisi ile performans dar boğazının önüne geçerler. Ödüllü Hyper Transport 3.0 teknolojisi, şaşırıtıcı toplam sistem bant genişliği ve tam 1080p high-definition video desteği verir.

Bellek Bariyerini Aşın!:
Üstün AMD64 mimarisi DDR2 belleğe direkt erişim sunar. AMD64 teknolojisi ve 64-bit Vista ile sanal olarak limitsiz belleğin tadını çıkarın...

Göz Alıcı Verimlilik:
Çarpıcı Cool n Quiet 2.0 teknolojisi...
Ödüllü Gelecek nesil Cool n Quiet 2.0 teknolojisi ısıyı ve sesi azaltır. Böylece dikkatiniz dağılmadan etkiletici performansı yaşayabilirsiniz.

Teknik Özellikler:
Çalışma Hızı: 2.3 GHz
Sistem BUS Teknolojisi: HyperTransport teknolojili 3600MT/s'ye kadar full duplex, 14.4GB/s I/O Bandwidth
Entegre Bellek Kontrolcüsü: 128-bit + 16-bit ECC unbuffered PC2 8500 (DDR2-1066); PC2 6400(DDR2-800), PC2 5300(DDR2-667), PC2 4200(DDR2-533), PC2 3200(DDR2-400)
3D ve Multimedya Komut Setleri: 3DNow! technology, SSE, SSE2, SSE3, SSE4a
Total Designed Power (TDP): 95W

Not:
AMD Phenom 9000 serisi işlemciler AM2 soketleri ile uyumludur. Tam kapasite yararlanmak için yeni AM2+ soketini destekleyen AMD'nin 770 ve 790X veya 790FX yonga setli anakartların kullanılması önerilir.

Phenom Triple Core X3 8650 (2.3Hz, 2048K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 230Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2300 MHz
Teknoloji 0.65 mikron
L1 Ön Bellek 128 KB
L2 Ön Bellek 512 KB
L3 Ön Bellek 2048 KB
Garanti Süresi 24 Ay

AMD Phenom™ X3 8650 Üç Çekirdek
Toliman Çekirdek
32 Bit ve 64 Bit desteği
2300MHz Saat Hızı
3600MHz FSB
70'C Maksimum Isı
95 Watt
L1 Cache (KB): 128
L2 Cache (KB): 512

Athlon 64 X2 5600+ AM2 (2.8GHz, 2048K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 164Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2800 MHz
Teknoloji 0.90 mikron
Pin Sayısı 940
L1 Ön Bellek 256 KB
L2 Ön Bellek 2048 KB
Veriyolu Hızı (FSB) 2000 MHz
Garanti Süresi 36 Ay

!!!ÇİFT ÇEKİRDEKLİ AMD64 5600!!!

Windsor Çekirdek
Çalışma Frekansı: 2.8GHz
FSB: 2GHz HT
L1 Cache: 128KB+128KB
L2 Cache: 2 x 1024KB
Üretim Teknolojisi: 90 nm
AM2
Hyper-Transport Desteği
64 Bit Desteği
MMX, SSE, SSE2, SSE3 ve 3DNOW! Professional Komut Setleri Desteği
Çalışma Voltajı: 1.30-1.35V
Enhanced Virus Protection (EVP) sayesinde MSBlaster ve Slammer
gibi virüsler karşı koruma sağlar
128-bit entegre DDR bellek kontrolcüsü ile 6.4GB/sn bant genişliği
Cool 'n Quiet Teknolojisi ile daha soğuk ve daha sessiz

İşlemci - AMD - Diğer İşlemci - Ürünler

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları 23866298fs4

Phenom Quad Core X4 9750 (2.4GHz, 4096K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 350 Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2400 MHz
Teknoloji 0.65 mikron
Pin Sayısı 940
L1 Ön Bellek 128 KB
L2 Ön Bellek 2048 KB
L3 Ön Bellek 2048 KB
Garanti Süresi 24 Ay

İnanılmaz Performans:

Bellek Bariyerini Aşın!:

Göz Alıcı Verimlilik:
Çarpıcı Cool'n'Quiet 2.0 teknolojisi...
Ödüllü Gelecek nesil Cool'n'Quiet 2.0 teknolojisi ısıyı ve sesi azaltır. Böylece dikkatiniz dağılmadan etkiletici performansı yaşayabilirsiniz.

Teknik Özellikler:
Çalışma Hızı: 2.4 GHz
Multi Core Quad Core İşlemci
3D ve Multimedya Komut Setleri: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4a,3DNOW! Professional
Total Designed Power (TDP): 125W

Not:

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
-------------------------------bilgipasaji------------------------------------------------------
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\\

Phenom Triple Core X3 8750 (2.4Hz, 2048K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 280 Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2400 MHz
Teknoloji 0.65 mikron
L1 Ön Bellek 128 KB
L2 Ön Bellek 512 KB
L3 Ön Bellek 2048 KB
Garanti Süresi 24 Ay

AMD Phenom™ 8750 X3 Üç Çekirdek
32 Bit ve 64 Bit desteği
2400MHz Saat Hızı
70'C Maksimum Sıcaklık
95 Watt
3600MHz FSB
L1 Cache (KB) 128
L2 Cache (KB) 512
Socket AM2+

-------------------------------bilgipasaji------------------------------------------------------

Phenom Quad Core X4 9550 (2.2GHz, 4096K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 280Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2200 MHz
Teknoloji 0.65 mikron
Pin Sayısı 940
L1 Ön Bellek 128 KB
L2 Ön Bellek 512 KB
L3 Ön Bellek 2048 KB
Garanti Süresi 36 Ay

İnanılmaz Performans:

Bellek Bariyerini Aşın!:

Göz Alıcı Verimlilik:
Çarpıcı Cool n Quiet 2.0 teknolojisi...
Ödüllü Gelecek nesil Cool n Quiet 2.0 teknolojisi ısıyı ve sesi azaltır. Böylece dikkatiniz dağılmadan etkiletici performansı yaşayabilirsiniz.

Teknik Özellikler:
Çalışma Hızı: 2.3 GHz
3D ve Multimedya Komut Setleri: 3DNow! technology, SSE, SSE2, SSE3, SSE4a
Total Designed Power (TDP): 95W

Not:

-------------------------------rehberim.net------------------------------------------------------

Phenom Triple Core X3 8650 (2.3Hz, 2048K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 230Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2300 MHz
Teknoloji 0.65 mikron
L1 Ön Bellek 128 KB
L2 Ön Bellek 512 KB
L3 Ön Bellek 2048 KB
Garanti Süresi 24 Ay

AMD Phenom™ X3 8650 Üç Çekirdek
Toliman Çekirdek
32 Bit ve 64 Bit desteği
2300MHz Saat Hızı
3600MHz FSB
70'C Maksimum Isı
95 Watt
L1 Cache (KB): 128
L2 Cache (KB): 512

------------------------------rehberim.net------------------------------------------------------

Athlon 64 X2 5600+ AM2 (2.8GHz, 2048K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 164Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2800 MHz
Teknoloji 0.90 mikron
Pin Sayısı 940
L1 Ön Bellek 256 KB
L2 Ön Bellek 2048 KB
Garanti Süresi 36 Ay

!!!ÇİFT ÇEKİRDEKLİ AMD64 5600!!!

Windsor Çekirdek
Çalışma Frekansı: 2.8GHz
L2 Cache: 2 x 1024KB
Üretim Teknolojisi: 90 nm
AM2
Hyper-Transport Desteği
64 Bit Desteği

Athlon 64 X2 4800+ AM2 (2.5GHz, 1024K, AM2) BOX

Tahmini Fiyatı 100 Ytl

Soket Türü AM2
Hız 2500 MHz
Teknoloji 0.65 mikron
Pin Sayısı 940
L1 Ön Bellek 256 KB
L2 Ön Bellek 1024 KB
Garanti Süresi 36 Ay

!!!ÇİFT ÇEKİRDEKLİ AMD64 4800!!!

Brisbane Çekirdek
Çalışma Frekansı: 2.5GHz
L2 Cache: 2 x 512KB
Üretim Teknolojisi: 65 nm
AM2
Hyper-Transport Desteği
64 Bit Desteği
AMD Opteron

Üç Çekirdek İki Çekirdekten İyi mi?

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Fc5ishAMD ve Intel için tek çekirdekli işlemcilerin geçmişte kalmış birer anı olması artık an meselesi. Gelecek iki veya belki de bir düzine fiziksel çekirdeği bir arada barındıran aygıtların olacak. Nedense işlemcilerin çift sayılar halinde bir araya getirilebileceği gibi aslında doğru olmayan genel bir kabul var.

Çift çekirdekli ve çift işlemcili sistemleri karşılaştırdığımızda her iki sistemin de iş görebileceği ihtimalinden ilk defa bahsetmiştik. IBM'in Xbox 360 için geliştirdiği işlemci üç çekirdeğe sahip. Bu da bize böyle sistemlerin akla ve mantığa uygun olabileceğini gösteriyor. Her ne kadar güç gereksinimleri tamamen farklı olsa da aslında tek ve çift çekirdekli işlemciler arasında hiç bir fark yok.
Çift çekirdek ve çift işlemci yazımız için Asus K8N-DL Soket 940 Opteron anakartı kullanmıştık. İşlemci için aynı hızda çalışan tekli ve çiftli Opteron işlemcileri seçtik. Hem Opteron 248 hem de çift çekirdekli olan Opteron 275, 2.2 GHz hızında çalışıyor.

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Vfxbw3

Çalıştı! Gibi...

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları 35iyf6f

Windows Görev Yöneticisinin başarım sekmesine baktığımızda üç işlemcinin çalıştığını görmek alışılmışın dışında bir durum. Ama kimin umurunda, normal bir şekilde çalışıyor görünüyor ve deneylere başlayabiliriz.
Tabi ki deney setimizin tamamını kullandık ve bazı yazılımların düzgün çalışmadığını fark ettik. Pinnacle Studio 9.4.3 devamlı çakılıyordu. DivX veya XviD video kodlama için kullandığımız Auto Gordian Knot, kodlama işlemine bir türlü başlayamadı çünkü AVI dosyamıza erişemiyordu. PCMark bazen sıkıştırma deneyini tam bitirdikten sonra çakılıyordu.
Sorunların kaynağı iki işlemci türünün farklı olmasıydı. Her ne kadar ikisi de 2.2 GHz saat hızlarında çalışıyor olsalar da tek çekirdekli Opteron 248 130 nm Sledgehammer tasarımına sahipken, çift çekirdekli Opteron 275 90 nm Venice yongasına sahipti.

Bu iki işlemci sadece üretim sürecinde bir farklılık gösterilmiyor: 130'dan 90 nm'ye geçerken bellek denetleyicisinde de bazı değişiklikler yapılmış ve SSE3 uzantıları eklenmiş. Opteron 248, HT800 (200 MHz veriyolu) kullanırken Opteron 275, HT1000 kullanıyor. Son olarak çekirdek başına düşen önbellek (cache) büyüklüğü de farklı.
Çok işlemcili makinalar için işlemci seçimi eskiden zordu çünkü en azından aynı ürün türlerini veya bazen aynı ürünleri seçmeniz gerekiyordu. Belirttiğimiz bütün bu gerçekler bakışımsız (asymmetric) olan sistemimizin hiç açılmaması için engel oluşturuyordu.
Burada ortaya çıkan bir gerçek, aynı çekirdeğe sahip olan üçlü işlemcili sistemler kesinlikle daha iyi sonuçlar verecektir.

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Rktpms

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları Mhg774

AMD'nin Soket AM2 Platformuna Bir Bakış

Bellek Oyunu Önem Kazanıyor

AMD'nin yeni nesil Soket AM2 platformunun oluşturduğu beklentiyi görmek gerçekten heyecan verici. Hatta ürünün çıkmasına hala aylar olsa da bu platform hakkında cevaplanmamış soru kalmamış gibi gözüküyor. Diğer taraftan bilgisayar meraklılarının oluşturduğu kitle bu yeni platformun getireceği yenilikleri, bilgisayar dünyasındaki büyük değişimlerle bağlantılı olarak, heyecanla bekliyor. Bu değişimler arasında; Microsoft'un Vista işletim sistemi ve AMD'nin ilk dört çekirdekli işlemcileri var. Ancak o zamana kadar AM2 daha iyi veya daha hızlı olamayacak.
Aynı şekilde tek başına o kadar fazla başarım artışı getirmeyecek olan DDR2 teknolojisine geçiş de pek çok kullanıcı tarafından heyecanla bekleniyor. Deneylerimizin gösterdiğine göre DDR400'den DDR2677'e geçmek şu anki belleklerle neredeyse hiç bir başarım artışı getirmiyor çünkü tümleşik bellek denetleyicisinin asıl rahatlatacak şey belleklerin saat hızının artmasından çok bellek gecikmelerinin daha fazla düşürülmesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca şu an elimizde bulunan mühendislik örneği işlemcilerin bellek denetleyicisi hatalarının olma ihtimali de var. Aslında bu bilgi insanların çok erken zamanda deney yapmalarını engellemek için söylenmiş de olabilir.
Bu yeni platformu daha çekici hale getirmek için AMD, sadece arkasına yaslanıp 1 veya 2 GB DDR2 belleklerin fiyatlarının ucuzlama beklentisine güvenemez. Daha yüksek başarım değerleri sunabilmek için daha yüksek hızlara gereksinim duyuyor bu arada düşük hızlı DDR2 bellekler de Sempron tabanlı orta seviye veya bütçelere uygun sistemler için düşünülüyor. Her ne kadar 6 Haziran çıkış tarihi biraz geç olsa da hala önceden verilen ikinci çeyrek yol haritasına uygun ve DDR2-800 belleklerin çıkmasıyla aynı zamana denk gelebilir. Bu arada aynı zaman dilimi içerisinde Intel'in de DDR2-800 desteğini duyuracağını unutmayalım...

İnceleme

İncelemelerimiz bazı gerçeklerin ortaya çıkmasına yardımcı oldu:

• Soket AM2 nesli ürünler DDR2-667 bellek hızında açık bir şekilde eski tip Soket 939 (DDR400) işlemcileri geçemeyecekler - deney sonuçlarına bakın. Bu yüzden AMD yeni ürününü duyurmak için Haziran ayında DDR2-800'ün çıkmasını bekliyor.
  • Üretim süreci değişmeyeceğinden, orta seviyedeki güç tüketimi ve ısı yayımı değerleri bugün oldukları gibi kalacaklar. Bu konuda bazı deneyler yaptık ve beklenildiği gibi aradaki fark söylemeye değer değildi.
  • AMD, güç ve gürültü bakımında hassas ortamlar için düşük güç tüketimli işlemcilerini tanıtacak. Tek çekirdekliler 35 W sınırları içinde kalırken çift çekirdekliler 65 W sınırını geçmeyecek. İkinci söylediğimiz aynı zamanda Intel'in üçüncü çeyrekte çıkaracağı Conroe çekirdekli işlemcilerinin ısıl tasarım gücü (TDP) olarak belirlenmiş. Burada bizi gerçekten etkileyen şey AMD'nin bu değerlere 90 n teknolojisini değiştirmeden ulaşabilmesi, Intel aynı iş için 65 nm üretim sürecine geçmek zorunda kalıyor.
  • Sempron ve Athlon işlemci ailelerinin ortak bir soket yapısına taşınması orta/üst seviye arasındaki farklı bütçe yapma gerekliliğini ortadan kaldırıyor.
  • Şu an piyasada bulunana Soket 754/939 Athlon 64 işlemciler ve anakartlar, 4 GB'den fazla bellek miktarı teknik açıdan da mümkün olduğu halde, bu boyutta bellekle baş edemiyorlar (piyasada çok az 2 GB DDR400 bellek var). Soket AM2 Athlonlar çekici fiyata sahip olan 2 GB DDR2 bellekleri kullanabiliyorlar.
  • İşlemci soğutucusunu sabitleyen mekanizmanın değiştirilmiş olması anakarta sabitlenen, pahalı ve karmaşık soğutma çözümlerine sahip olan meraklı kullanıcıları üzecek. Ancak ürünle birlikte gelen kutulu soğutucular veya üçüncü parti üreticilerin sunduğu soğutma çözümleri iş göreceğinden ortalama kullanıcılar için fazla bir masraf görünmüyor.
Sonuç
İşler biraz değişiyor. Birincisi, bu kısa inceleme için elimize ulaşan AM2 platformu bir üretim sistemi kadar hazır ve gayet kararlı bir şekilde çalışıyor - bundan birkaç yıl önce işler böyle yürümüyordu. İkincisi, AMD'nin AM2 platformunu çıkarmaya hazır olması ve yine de doğru zamanı beklemesi gerçekten ilginç. DDR2-800 ve daha yüksek kapasiteli yongalar çıkışın ikinci çeyreğin sonlarına doğru geciktirilmesi için tutarlı nedenler.
Üç yıl önce AMD'nin, büyük teknoloji değişimi getiren platformlarını doğru zamanı yakalamak (veya yeni yongaların yeterli sayıda üretilmiş olması) için bekletmesi kesinlikle düşünülemezdi. Günümüzde ise Athlon 64 işlemci ailesi büyük çoğunluk tarafından daha iyi olarak kabul ediliyor ve artık AMD mücadele veren bir rakip değil teknolojiye yön veren bir lider konumunda bulunuyor.
2006'nın ortaları ve 2007 için gerekli olan bellek miktarlarını desteklemek açısından, Soket AM2, gittikçe gerekli bir değişim haline geliyor. Başarım açısından çok büyük farklılıklar getirmeyecek tabi eğer AMD, FX'i 4 MB önbelleğe çıkarmak gibi mimari açıdan temel güncellemeler yapmazsa. Ayrıca bu değişiklik yıl sonuna doğru gündeme gelecek olan 65 nm teknolojisi için de temel oluşturacak. İşte o zaman büyük gürültü kopacak ve ortalık ısınacak; Intel'in Conroe masaüstü işlemcileri AMD'nin küçülmüş Athlonlarıyla savaşacak ve bu savaş 2000 yılında yaşadığımız gigahertz savaşları kadar sert geçecek.

AMD Internetten Dizüstü Bilgisayar Satıyor!

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları 24ql1j9
17 Mayıs 2006'da AMD ilk 64 bit çift çekirdekli dizüstü işlemcilerini duyurdu: Turion 64 X2 serisi. Çift çekirdekli yapısı sayesinde bu işlemciler aynı anda birden fazla uygulamayı kolayca çalıştırabiliyorlar. Bunun anlamı şu, kullanıcı görevler arasında geçiş yaptığında gecikmeler azalıyor, sistemin tepkiselliği artıyor ve çok daha güçlü dizüstü bilgisayarların üretilmesine olanak sağlanıyor. Daha da iyisi bu işlemcilerin güç tüketimleri kendinden önceki Turion 64 serisinden çok da fazla değil.
Rakibinin tersine AMD'nin Turion 64 X2 taşınabilir platformu herkese açık: yongaseti ve WLAN bileşenleri özellikle AMD tarafından üretilmiyor bunun yerine ATI, nVidia, Airgo, Atheros ve Broadcom gibi tanınmış üreticilerin yongaları kullanılabiliyor. Ancak bu durum artık değişeceğe benziyor çünkü kısa bir süre önce ATI, AMD tarafından satın alındı..
ATI, Turion 64 X2 dizüstü işlemcileri için iki yongaseti türevi sunuyor: Radeon Xpress 1100 ve 1150. nVidia'nın bu işlemciler için olan ürünleri ise nForce Go 430 MCP ve GeForce Go 6150 IGP karışımından oluşuyor. Her iki yongaseti de tümleşik ekran kartı yongası içeriyorlar.

Turion 64 X2 İçin Gerilla Pazarlama

Tanıtım ve dağıtım politikası açısından AMD, en son taşınabilir işlemcileri için bir dizi farklı ve ilginç stratejiler izliyor. AMD ilk kez olarak, AMD Dizüstü Portal'ı ile potansiyel Turion 64 X2 kullanıcıları için bu işlemcileri kullanan dizüstü bilgisayar modelleri gibi bilgiler sunuyor.
Bu akıllıca ve tamamen yeni bir yaklaşım. Editörlere denemek için deney sistemleri göndermek yerine AMD internet üzerindeki 50 kendini kanıtlamış dizüstü editörünü bulmuş (AMD blog yazarlarına dizüstü bilgisayarlar göndermiş). Böylece blog yazarlarına basın temsilcilerinden bile önce AMD'nin yeni ürününün gücü ve dayanıklılığı hakkında fikir edinme imkanı sağlanmış. Bu yazarların yorumları, izlenimleri ve sonuçları bu iş için özel hazırlanmış bir blogda yayınlanmış.
Elbette ki, bir blog yazısı ATI'nin Radeon Xpress 1100 yongasetini kullanan AMD Turion 64 X2 sistemin 945GM yongaseti kullanan Intel Core Duo karşısında pil ömrü ve başarım hakkında neler sunduğunu tam olarak söyleyemez. Bu yüzden, THG olarak geleneği bozmayarak eskiyle yeniyi karşılaştırmaya karar verdik, eski Turion 64'ü, yeni Turion 64 X2'yi ve rakiplerini bir araya getirdik.
Son olarak AMD'nin yeni getirdiği bir başka özelliğe daha değinelim. AMD, Turion 64 X2 dizüstü bilgisayarları "kendi" internet sitesinde satıyor. Siteye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

AMD'nin Çift Çekirdekli Dizüstü İşlemcileri Geldi: Turion 64 X2 İle Tanışın

Yeni Soket S1

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları 2d8nas2
Turion 64 X2'nin paketi (sağda) çok daha küçük buna rağmen çekirdeği...

[td:b769 class="td1" style="font: 10px verdana,geneva,lucida,'l
http://www.radyoarabeskturk.com/

AMD ve Diğer İşlemci - Ürün Tanıtımları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
»  Intel İşlemci - Ürün Tanıtımları
» Intel İşlemci - Ürün Tanıtımları-2>>>devamı
» AMD'den çift duyarlı kayar nokta teknolojili işlemci
»  Anakart - Ürün Tanıtımları >>>devamı
»  işlemcinin çalışma sürecini, işlemci türlerini ve aralarındaki farklar