RADYO ARABESK TÜRK FORUM ALEM BİZİ DİNLİYOR ARABESK DAMAR
www.radyoarabeskturk.com
www.radyoarabeskturk.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RADYO ARABESK TÜRK

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Radyo Arabesk TÜRK www.radyoarabeskturk.com

SİTENE HTML KODLAR EKLE

Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı

YazarMesaj
matrix
MODERATÖR
MODERATÖR
matrix

Uyari Seviyesi : uyari yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 436
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 2
<b>Aktiflik Puanı</b> Aktiflik Puanı : 5877
<b>Kayıt Tarihi</b> Kayıt Tarihi : 23/06/10
<b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek

Kullanıcı Aktifligi
Basari :
Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı Imgleft1/1Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı Emptybarbleue  (1/1)
Seviye:
Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı 241687221/1Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı Emptybarbleue  (1/1)
Güçlülük:
Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı Imgleft1/1Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı Emptybarbleue  (1/1)

Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı Empty
MesajKonu: Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı   Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı EmptySalı Ekim 12 2010, 19:02

11. GEBELİK HAFTASI

BOY: 4.1 cm KİLO: 7 gr
Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı 11.hafta%20a

Fasulye, embrio dönemini tamamladı ve yeni tıbbi adı "fetus" oldu. Artık tıp terimleriyle konuşuyorum Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı Smile Plasentası ile alışverişe başlayan fetuste hızla büyüme devam ediyor. Tırnakları, göz kapakları ortaya çıkmış ve göz rengini belirleyecek olan "iris" oluşumu da başlamış durumda.

Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı 11.%20hafta%20b

Bebeğin başı bu hafta bacakları hariç tüm vücut uzunluğunun yarısı kadarmış. Koca kafalı bir bebek mi geliyor?

Bu dönem sonunda gebeliğin en kritik dönemlerini atlatmışım. Tebrikler bana.. Çünkü ilk 3 ay "oluşum dönemi" olarak geçerken, sonraki 6 ay "gelişim dönemi" olarak anılıyor; yani bebeğin ilk 3 ay sonunda oluşan tüm organları geriye kalan 6 aylık dönemde büyüyor.

Doktorumun bana anlattığına göre;

Bu haftanın sonunda organ gelişimleri büyük ölçüde tamamlanıyor. Arkasından da bu haftanın en önemli olayı 11-14 hafta tarama testi olarak da bilinen ikili tarama testine geçtik. Önemli diyorum, çünkü bu testle bebeğinizin ense kalınlığı da ultrasonda ölçülüyor ve beraberinde kanda ölçülen bazı maddeler bilgisayara girilerek "Down sendromu" riski belirleniyor.

Bizim fasulyemiz testi başarıyla geçti. Herhangi bir sorunu yok…
Ben ise banyoda yaptığım karın dokunma testinde rahmimin ele geldiğini gördüm. Tırnaklarım ve dişlerim zayıflıyor gibi fasulyenin yanında kendi bakımımı da ihmal etmemeliyim. Dişçimden randevu alsam iyi olacak.

Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı 11.hafta%20c.jpg

(Yukarıdaki Resim: 11 haftalık bir bebeğin ayakları; "geleceğin
futbolcusu" mu dersiniz?)

11. Hafta
• Yaklaşık tüm yapılar ve organlar oluştu ve çalışmaya başladı.
• Parmaklar ve topuklar ayrıldı: Çocuğunuzun kıymetli ayağına bir bakış atın.
• Saç ve tıraklar büyümeye başladı.
• Cinsiyet organları, uygun cinsiyet karakterlerine göre oluşmaya başladı: Kız veya erkek çocuk sahibi olacağınızı ultrasonda görmenize birkaç hafta kaldı; hiç pembe ya da maviyi hayal ettiniz mi?
• Amniyo sıvısı birikmeye ve böbrekler çalışmaya başladı: Bu sıvı temel olarak sudan oluşur ve bebeğiniz rahminizde yerleşirken bir yastık görevi görür.
• Bağırsak duvarlarındaki kaslar besinleri sindirmek için kasılmaya başlarlar.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 11-14 hafta arası yapılan bir Down Sendromu tarama testi için uygun gebelik haftalarına girdiniz.
• Yavrunuz 4.1 cm uzunluğunda ve 7 gr ağırlığında.
12. GEBELİK HAFTASI

BOY: 5.4 cm KİLO: 14 gr
Bu hafta doktor "randevum hangi gündü" diye düşünürken telefonum çaldı. Doktorum randevumu hatırlattı. Hamileyken insanın canı bazen hiçbir yere gitmek istemiyor. Bu durumda "jinekolog seçimi" de çok önemli. Gebelik benim için çok özel bir durum; anlayışlı, bilgili, tecrübeli ve beni çok iyi tanıyan doktorum bu konuda en büyük destekçim oluyor.
Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı 12.%20hafta%20a
İçimdeki "Parmak çocuk" hızla büyümeye devam ediyor; yüzü ortaya çıkmış, bağırsaklar karın içerisine yerleşmiş, dişlerinin yeri belli olmuş ve sindirim hareketleri başlamış.

Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı 12.%20hafta%20b

Yukarıdaki Resim : Pamuk Prensesim/Prensim ne güzelsin Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı Smile)

Doktorum bebeğimin ağız açıp kapama egzersizleri yaparak yutmayı öğrendiğini söyleyince çok mutlu oldum. Bizimki parmak emmeye başlayabilirmiş.

Öte yandan doktorumun düşük (abort) riskimin azaldığı konusunda beni rahatlatması bir kez daha gebelik dönemimde doktor seçimimin ne kadar önemli olduğunu hatırlattı.

Ayakkabılar birçok kadın gibi benim de tutkumdu. İnce topuklara bayılan ben şimdi düz, ama daha rahat ayakkabılara döndüm. Bu bel sağlığım için de iyi olacak

12. Hafta
• Ses telleri şekillenmeye başlar: Bir opera sahnesine çıkmaya hazır olmasına karşın, bebeğiniz yine de sesini doğum esnasında kullanacaktır. Bahse gireriz ki ilk ağlamasını duyana kadar bekleyemeyeceksiniz.
• Kulaklar kafanın yanında uygun yerlerine yerleşirler.
• Bağırsaklar gövde içine yerleşimini tamamlamıştır. Evet, yanlış okumadınız. Bu gebelik haftasına kadar bebeğinizin barsakları karnının ön duvarından dışarıya doru çıkmaktaydı.
• Kızınızın/Oğlunuzun karaciğeri çalışmaya başlar: Karaciğer kanın temizlenmesi, besinlerin depolanması ve gerekli kimyasalların temin edilmesini sağlar. Bu çok önemli!
• Pankreas insülin üretmeye başlar. Pankresın salgıladığı insülin sayesinde bebeğiniz büyüyor.
• Ense Kalınlığı (NT) Ölçümü: Öncelikle bir down sendromu tarama programında yer alıp kullanılan ense kalınlığı ölçümü, bebekle ilgili diğer bir takım problemlerde de önemli bilgiler sağlayabiliyor. Ense kalınlığının uygun ölçümün yapılabilmesi için fetusun uygun pozisyonda olması, gelişiminin 11 hafta ile 13 hafta 6 gün arasında olması ve de baş-popo mesafesi 45-84 mm arasında olması gerekmektedir.
Ense kalınlığı günümüzde ikili tarama testi ile birlikte değerlendirilir.
• Tahmin edin? Bebeğinizin ortalama boyu şaşırtıcı ölçüde 5.4 cm ve kilosu 14 gr.
13. GEBELİK HAFTASI

BOY: 7.4 cm KİLO: 23 gr
13. haftayı yani ilk 3 ayı bitirdik. Tıbbi olarak ilk trimester (üç ay) olarak adlandırılan dönemi. Diğer bir deyişle de gebeliğin üçte birini.. Daha önümüzde ikinci ve üçüncü trimesterler var…
Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı 13.%20hafta%20b

Bu haftada doktorcum bebeğin yüzünün insan yüzüne yakın bir şekil aldığını, kulakları ve gözlerinin yerini bulduğunu söyledi.
Artık "küçük bir insan" O.

Küçük insan'ın; karaciğeri safra yapımına başlamış ve böbreklerin çalışmasıyla birlikte mesanede idrar birikimi oluyormuş. Sinir hücrelerinin hızla çoğalmasıyla refleksleri, dışarıdan gelen uyarılara açılmış.
Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı 13.%20hafta%20a

Bu gebelik haftasından sonra yapılan gebelik ultrasonlarında bebeğin gelişiminde önemli kriterlerden birisi de BPD (Biparietal Diameter) olan; kafanın şakak kemikleri arasındaki mesafeymiş. (Yukarıdaki Resim, Bu ölçüm yapılırken kafanın tepeden görünümü alınıyor. "Balkondan baktığınızda aşağıda yürüyen birisinin kafa çapı "olarak düşünebilirsiniz.)

Benim ise zaman zaman karnım ve bazen da sağ kasığım ağrıyor. Doktorum Eserdağ’ın açıklamasına göre bu ağrılar büyümekte olan rahmimi yerinde tutan bağları ve özellikle de "ligamentum rotundum (yuvarlak bağ)" adlı yapıyı germesinden kaynaklanan ağrılarmış.

Rahimin yuvarlak bağa göre daha hızlı büyümesinden kaynaklanan bu ağrılar, uzun sürmeyecek ve ligamentlerin gebeliğe uyum sağlamasıyla kaybolacakmış.

Çevremdeki diğer hamile arkadaşlarımın yüzlerinde "gebelik maskesi" dedikleri lekelenmeler başladı. Hormonların değişimiyle oluşan bu maske fikrini sevmedim. Şimdilik bende olmadı. Bunun için güneş koruyucu çok faktörlü kremler kullanıyorum ve güneşli havalarda şapka takıyorum.

Gebelik, güneşin cildim üzerindeki hassasiyetini arttırdığı için güneşten kendimi korumam gerek…

Ultraviyole ışınlar (özellikle plaj ve kayak bölgelerinde) sakıncalı olduğu için gebelik sırasında plajda güneşlenmek önerilmiyor. Yine kaplıca, hamam, sauna gibi sıcak su banyoları da bebeği olumsuz olarak etkileyebiliyormuş.

13. Hafta
• Ultrasonla içeriye bir bakış attığınızda bebeğinizin içe ve dışa doğru hareket ettiğini görürsünüz.
• Gözler ile kulaklar gelişmeye devam eder.
• Bebeğinizin boynu uzar: Çene göğüs üzerinde yerleşimini bitirir.
• Elleri daha fonksiyonel olmaya başlar : Bebeğiniz yumruğuyla oynamanın eğlenceli olduğunu keşfetti.
Bu haftadan sonra tüm besinler plasentadan alınmaya başlar.
• Yavrunuz 7.4 cm uzunluğunda ve 23 gr ağırlığında.

Cevap: Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)-2>>> Devamı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
»  Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)
» GEBELİK ve BESLENME
» Gebelik Ve Ultrason
» Ikiz Gebelik
» GEBELİK ve İLAÇ KULLANIMI